Sektor OZE boi się opłaty od zysków
Pierwsze firmy chcą „podjąć kroki prawne” przeciwko opłacie od marż spółek energetycznych. Opłata, która jest podstawą mrożenia cen energii, uwiera najbardziej przedstawicieli branży OZE.
Wraz z początkiem nowego roku firmy energetyczne produkujące prąd będą płacić specjalną opłatę od „nadmiernych zysków” na fundusz zarządzany przez zarządcę rozliczeń.
Instytucja ta, poprzez fundusz i zgromadzone tam środki, ma przelewać na konta spółek obrotu rekompensatę z tytułu mrożenia cen energii, wprowadzonego przez rząd jesienią zeszłego roku. W styczniu minie termin na dokonanie pierwszego odpisu na taki fundusz.
Czas na opłatę
Są już jednak pierwsze firmy, które nie zgadzają się na taką opłatę. W Polsce mechanizm ograniczenia marży dotyczy przychodów powyżej 345 zł/MWh dla projektów OZE.
Komisja Europejska proponowała takie ograniczenie cenowe na poziomie 180 euro za MWh (dalece ponad 800 zł). W Polsce – w zależności od technologii – te poziomy cenowe są zacznie niższe, ograniczając zyski producentów „zielonej energii” niemal do zera.
Już teraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta