Czas na poważnie zainteresować się zrównoważonym rozwojem
Efekty zmian klimatu powodują zwiększenie presji na jego ochronę i prowadzenie biznesu w sposób zrównoważony. Regulatorzy coraz bardziej precyzyjnie definiują ramy działania zgodnego z ESG, a obecny rok może być przełomowy dla ich wdrażania.
Prawie 20 stopni Celsjusza w sylwestra w Polsce nie było jedynym ubiegłorocznym rekordem.
W marcu fala upałów nawiedziła południową i centralną Azję, z temperaturami przekraczającymi 40 stopni Celsjusza, przy jednoczesnym zmniejszeniu opadów o ponad 60 proc. Gorące warunki spowodowały falę pożarów w północnych Indiach oraz Pakistanie, wpływając jednocześnie na zaprzestanie produkcji w wielu fabrykach. Inne miejsca świata także nawiedziły gorące temperatury. Chiny pomiędzy czerwcem a sierpniem odnotowały najwyższe fale ciepła od ponad 60 lat. Wpłynęło to oczywiście na niższe stany wód oraz mniejszą generację energii elektrycznej z dużych elektrowni wodnych, brak dostępu do energii w najbardziej uprzemysłowionej części Chin, co z kolei zablokowało łańcuchy dostaw, włączając w to istotne problemy z produkcją baterii litowo-jonowych.
Ale w czerwcu Azję nawiedziły także nadzwyczajne powodzie, szczególnie w Indiach, Bangladeszu czy Afganistanie. Nie były one tak katastrofalne jak powódź w Pakistanie, gdzie ponad 33 miliony osób musiało zostać przesiedlonych z uwagi na opady trzy razy większe od średniej z ostatnich 30 lat.
Zmiany klimatu nie oszczędziły też Stanów Zjednoczonych i Europy. Rekordowe temperatury uderzyły m.in. w Wielką Brytanię czy Niemcy, spowodowały wielkie pożary we Francji, w Grecji, Portugalii, Hiszpanii czy Słowenii, spalając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta