Trzeba jasno wskazać, ile było pracy przy ściąganiu długu
Organy administracyjne powinny zaprezentować rzeczywisty obraz ocenianego postępowania egzekucyjnego.
Przymusowe egzekwowanie różnego rodzaju należności to jedno z ważniejszych uprawnień państwa. A urzędnicy, którzy zajmują się egzekucją administracyjną mogą naliczać w związku z tym opłaty. Ważny wyrok w poszerzonym siedmioosobowym składzie Naczelny Sąd Administracyjny wydał w tej sprawie 19 grudnia 2022 r.
Ile się należy
Sprawa dotyczyła metody właściwej do obliczenia kosztów egzekucyjnych, konkretnie w postaci opłat manipulacyjnych, w świetle art. 64 § 1 pkt 6 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w brzmieniu od 17 sierpnia 2016 r. do 20 lutego 2021 r. A był pokłosiem sporu o kilkadziesiąt tysięcy złotych kosztów związanych z egzekucją podatku od nieruchomości.
Gdy dotarł do NSA, skład orzekający powziął na tyle poważne wątpliwości, że wystąpił o rozstrzygnięcie ich uchwałą. Ostatecznie jednak siedmiosoobowy skład jej nie wydał, ale przejął sprawę do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta