Wysokość płatności ma odzwierciedlać usługi i ich koszty
Rada, ustalając zasady odpłatności za mieszkania chronione, powinna określić jedynie granice, w ramach których opłata winna zostać ustalona.
Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych. Wojewoda zaskarżył tę uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, twierdząc że jest ona niezgodna z prawem.
Ważne, co jest w przepisach
Jak wskazał wojewoda, analiza treści przepisu uchwały prowadzi do wniosku, że rada miejska ustaliła wysokość miesięcznej odpłatności (wyrażoną procentowo) za pobyt w mieszkaniu chronionym, liczoną w procentach od dochodu mieszkańca określonego w art. 8 ust. 3–12 ustawy o pomocy społecznej.
Tymczasem organ stanowiący gminy nie jest upoważniony do ustalenia wysokości opłaty ponoszonej przez osobę korzystającą ze świadczenia w formie pobytu w mieszkaniu chronionym, a jedynie do określenia szczegółowych zasad jej ponoszenia. Rada na podstawie art. 97 ust. 5 u.p.s. jest obowiązana określić „szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych”, a więc jedynie granice.
Nie można uznać, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta