Jak sformułować klauzulę przeglądową przy zamówieniach publicznych?
Jednoznaczne i niebudzące wątpliwości zapisy dotyczące potencjalnych zmian umowy pozwalają wykonawcom na etapie przygotowywania ofert zorientować się, w jaki sposób mogą ulec zmianie zasady wykonywania przez nich przyszłego przedsięwzięcia.
Przewidzenie klauzuli przeglądowej w projekcie umowy stanowi dogodny środek do dokonania w przyszłości zmiany kontraktu zawartego w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Jednak zamawiający, którzy nie zapewnią zredagowania klauzuli przeglądowej o prawidłowej treści, nie będą mogli dokonać skutecznie stosownej zmiany.
Zgodnie z art. 455 ust. 1 pkt 1 prawa zamówień publicznych zamawiającemu przysługuje możliwość przewidzenia w dokumentach zamówienia tzw. klauzuli przeglądowej – postanowienia umownego ustanawiającego zasady dokonania potencjalnej zmiany umowy.
Z treści wyżej przytoczonej przepisu wynika również, że klauzula przeglądowa powinna zostać sformułowana w określony sposób (jasny, precyzyjny i jednoznaczny) oraz zawierać obligatoryjne elementy ustawowe (które zostały określone w art. 455 ust. 1 pkt 1 literach a, b, c pzp). Wymogi te muszą zostać spełnione, by modyfikacja umowna okazała się skuteczna. Stosownie do art. 458 pzp zmiana dokonana z naruszeniem art. 454 oraz art. 455 pzp podlega unieważnieniu, a wówczas stosuje się postanowienia umowne w brzmieniu obowiązującym przed tą zmianą. Ustawodawca określił w tym przypadku sankcję nieważności względnej – postanowienia klauzuli przeglądowej sformułowane niezgodnie z ustawą pozostają ważne, a także wywołują skutki prawne w nich określone do czasu ich unieważnienia na mocy wyroku sądowego lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta