Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfryzacja wkroczyła na place budów

11 stycznia 2023 | Administracja – Orzecznictwo | Joanna Graczyk

Dzięki Bazie Projektów Budowlanych organy administracji architektoniczno-budowlanej nie będą musiały przekazywać do organów nadzoru budowlanego projektów budowlanych umieszczonych w BPR, ponieważ organy te będą miały do nich wgląd.

Jednym z celów obowiązującej od 1 stycznia tego roku obszernej nowelizacji ustawy – Prawo budowlane (DzU z 2022, poz.1557) jest rozszerzenie cyfryzacji procesu budowlanego i inwestorskiego.

Baza projektów

Nowelizacja przewiduje utworzenie docelowo w roku 2023 Bazy Projektów Budowlanych (dalej: BPR), w której będą gromadzone projekty budowlane, w tym projekty: zagospodarowania działki lub terenu, architektoniczno-budowlane i techniczne, sporządzone w postaci elektronicznej, zamieszczone przez użytkowników kont. Dzięki BPR organy administracji architektoniczno-budowlanej nie będą musiały przekazywać do organów nadzoru budowlanego projektów budowlanych umieszczonych w BPR, ponieważ organy te będą miały do nich wgląd. Ponadto inwestor, zamiast dołączać do wniosków, zgłoszeń czy zawiadomień projekty budowlane, będzie mógł wskazywać indywidualny numer projektu, który został umieszczony w BPR. Organ obsługujący wniosek, zgłoszenie czy zawiadomienie będzie zaś miał wgląd do projektu poprzez tę bazę.

Elektroniczny Dziennik Budowy

Dotychczasowy papierowy dziennik budowy zostanie zastąpiony wersją elektroniczną, prowadzoną w systemie Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB). W celu wystąpienia o wydanie dziennika budowy prowadzonego w postaci elektronicznej oraz dokonywania w nim wpisów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12467

Wydanie: 12467

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament