Cyfryzacja wkroczyła na place budów
Dzięki Bazie Projektów Budowlanych organy administracji architektoniczno-budowlanej nie będą musiały przekazywać do organów nadzoru budowlanego projektów budowlanych umieszczonych w BPR, ponieważ organy te będą miały do nich wgląd.
Jednym z celów obowiązującej od 1 stycznia tego roku obszernej nowelizacji ustawy – Prawo budowlane (DzU z 2022, poz.1557) jest rozszerzenie cyfryzacji procesu budowlanego i inwestorskiego.
Baza projektów
Nowelizacja przewiduje utworzenie docelowo w roku 2023 Bazy Projektów Budowlanych (dalej: BPR), w której będą gromadzone projekty budowlane, w tym projekty: zagospodarowania działki lub terenu, architektoniczno-budowlane i techniczne, sporządzone w postaci elektronicznej, zamieszczone przez użytkowników kont. Dzięki BPR organy administracji architektoniczno-budowlanej nie będą musiały przekazywać do organów nadzoru budowlanego projektów budowlanych umieszczonych w BPR, ponieważ organy te będą miały do nich wgląd. Ponadto inwestor, zamiast dołączać do wniosków, zgłoszeń czy zawiadomień projekty budowlane, będzie mógł wskazywać indywidualny numer projektu, który został umieszczony w BPR. Organ obsługujący wniosek, zgłoszenie czy zawiadomienie będzie zaś miał wgląd do projektu poprzez tę bazę.
Elektroniczny Dziennik Budowy
Dotychczasowy papierowy dziennik budowy zostanie zastąpiony wersją elektroniczną, prowadzoną w systemie Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB). W celu wystąpienia o wydanie dziennika budowy prowadzonego w postaci elektronicznej oraz dokonywania w nim wpisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta