Nowe zasady planowania przestrzennego
Plan ogólny gminy ma być uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy i zaliczany będzie do aktów prawa miejscowego. Ustalenia tego planu mają być wiążące zarówno dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak i dla decyzji o warunkach zabudowy.
Nowelizacja ustawy o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw to projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Został on opracowany w celu uproszczenia, ujednolicenia, a także przyspieszenia procedur planistycznych. Początkowo autorzy projektu planowali nie tylko wprowadzenie nowych narzędzi planistycznych, ale również zmiany dotyczące decyzji o warunkach zabudowy oraz opłat planistycznych; jednak z części proponowanych pierwotnie zmian wycofali się. Zgodnie ze stanem na początek grudnia 2022 roku, projekt proponowanych zmian poddany jest pod obrady komisji.
Plan ogólny zamiast studium
Planowana reforma zakłada wprowadzenie zupełnie nowego narzędzia tj. planu ogólnego gminy.
Zgodnie z założeniami, ma być on uchwalany obligatoryjnie dla całej gminy (z wyłączeniem terenów zamkniętych) i zaliczany będzie do aktów prawa miejscowego. Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą wiążące zarówno dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak i dla decyzji o warunkach zabudowy.
Plan ogólny ma być dokumentem o zwięzłej formie i niewielkiej liczbie ustaleń (będzie to uchwała zawierająca część tekstową oraz dane przestrzenne, do której dołączone zostanie uzasadnienie składające się z części graficznej i tekstowej). W przekonaniu autorów planowanych zmian ma to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta