Świadectwo nie tylko na papierze
Świadectwa charakterystyki energetycznej będą wymagane częściej niż dotychczas, ale nie dla każdego budynku i lokalu.
Wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy, które wprowadzają m.in. zmiany w kwestiach dotyczących świadectw charakterystyki energetycznej, odnośnie zasad ich sporządzania oraz sankcji za nieprzestrzeganie wymogów z nimi związanych. 28 kwietnia 2023 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (dalej jako: ustawa) oraz część zmienionych przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Ważniejsze zmiany
Znowelizowane przepisy wprowadzają m.in. następujące zmiany w kwestiach związanych ze sporządzaniem i wydawaniem świadectw charakterystyki energetycznej:
1) możliwość otrzymania świadectwa w formie papierowej (opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osobistym osoby uprawnionej) lub elektronicznej (opatrzone numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej);
2) świadectwo musi zawierać m.in. oświadczenie osoby, które je sporządziła, że dokument został wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków; oświadczenie to jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń;
3) świadectwo sporządza osoba wpisana do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta