Przesłanki uchylenia uchwały zgromadzenia wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Ocena, czy uchwała ma na celu pokrzywdzenie wspólnika, musi być przeprowadzona w formie odpowiedzi na pytanie: czy podjęto ją po to, by osłabić pozycję wspólnika w spółce i w ten sposób doprowadzić do pokrzywdzenia wspólnika, a także w skali korzyści finansowych jakie wiążą się z tą pozycją – podkreślił sąd apelacyjny.
STAN FAKTYCZNY
W pozwie skierowanym przeciwko pozwanej spółce Sp. z o.o. w C. (zwanej dalej „spółką”), Powód B.M. wniósł o stwierdzenie nieważności, ewentualnie o uchylenie uchwały nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki, zobowiązującej jej wspólników do wniesienia dopłat zgodnie z umową spółki.
W odpowiedzi na pozew pozwana spółka wniosła o oddalenie powództwa w całości. Sąd okręgowy wyrokiem z 14 lutego 2022 r. uwzględnił roszczenie powoda i uchylił zaskarżoną uchwałę zobowiązującą wspólników do wniesienia dopłat. Wydając wyrok sąd uwzględnił następujące okoliczności. Spółka ma tylko dwóch wspólników: powoda i drugiego wspólnika P.T., który jest jednocześnie prezesem zarządu. Powód posiada 48,48 proc. kapitału zakładowego, zaś drugi wspólnik P.T. jest wspólnikiem większościowym i posiada 51,52 proc. kapitału zakładowego spółki.
Od 2018 r. wspólnicy spółki są w konflikcie. Wspólnik P.T. wytoczył powodowi proces o wyłączenie go ze spółki, a w ramach tego procesu uzyskał zabezpieczenie swojego roszczenia w postaci zawieszenia prawa powoda do uczestniczenia oraz głosowania na nadzwyczajnych zgromadzeniach wspólników spółki, przedmiotem których są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta