Jeden przepis ułatwił legalne zatrudnianie gości ze wschodu
Eksperci nie mają wątpliwości: legalizacja zatrudnienia obywateli Ukrainy za pomocą tzw. powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy to strzał w dziesiątkę.
Minął rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Zaowocował on największą po II wojnie światowej migracją uchodźców w Europie. Wielu z nich zatrzymało się w Polsce.
– W związku z konfliktem zbrojnym w Ukrainie nasz rynek pracy wzbogacił się o niespotykaną do tej pory liczbę obywateli tego państwa. Mówi się o kilkuset tysiącach osób, których zatrudnienie w Polsce może być legalizowane na uproszczonych zasadach – wskazuje dr Michał Kacprzyk, radca prawny kierujący działem imigracyjnym w kancelarii Raczkowski.
Zapytaliśmy ekspertów, jakie przepisy dotyczące zatrudnienia sprawdziły się w tej sytuacji najlepiej. Wszyscy zgodnie wskazali na powiadomienia o powierzeniu pracy.
– Zdecydowanie najważniejszym elementem tzw. specustawy ukraińskiej (tj. ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa) było wprowadzenie możliwości legalizacji zatrudnienia za pomocą tzw. powiadomień o powierzeniu wykonywania pracy, rejestrowanych na portalu praca.gov.pl – wskazuje radca prawny Przemysław Ciszek, partner w kancelarii C&C.
O czym konkretnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta