Rosyjska gospodarka się kurczy
Sankcje nałożone na Rosję działają zgodnie z oczekiwaniami, co nie znaczy, że są idealne.
Do tej pory w historii nie było kraju, który tylko pod wpływem sankcji ekonomicznych się załamał lub by doprowadziły one do zmiany reżimu politycznego. PRL też nie upadł przez sankcje Zachodu, podobnie ZSRR, ale utrudniły one funkcjonowanie tych gospodarek.
Można więc zadać pytanie: to po co one? Jest jednak coś niezwykle moralnie odpychającego w robieniu biznesu z krajem, który morduje cywilów w Ukrainie i w swojej propagandzie mówi, że my jesteśmy następni. Są firmy, które dorabiały się na ludobójstwie i dzisiaj też by chciały, ale to było i pozostanie nieakceptowalne.
Z perspektywy Zachodu problemem jest obchodzenie sankcji przez kraje pośrednie oraz to, że nie zdecydowaliśmy się na najdalej idące kroki w postaci przejęcia aktywów banku centralnego Rosji.
Rosyjski PKB będzie dalej spadał
Według Banku Światowego oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) rok 2022 był złym rokiem dla rosyjskiej gospodarki. Szacuje się, że PKB Rosji spadł o co najmniej 2,2–3,9 proc., co jak na okres...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta