Róża, która zakwitła zimą
Podczas gdy jej rówieśnice biegały na zbiórki Bund Deutscher Mädel i uczyły się wiernie służyć III Rzeszy, nastoletnia Sophie Scholl intensywnie zastanawiała się, jak powstrzymać hańbiącą jej ojczyznę nazistowską machinę zbrodni. Za owoce tych rozważań kilka lat później zapłaciła życiem.
Sophie Scholl urodziła się 9 maja 1921 r. w Forchtenbergu. Córka burmistrza wraz z czwórką starszego rodzeństwa wiodła spokojne i stosunkowo dostatnie życie. Ojciec rodziny Robert Scholl był gorliwym protestantem, którego przekonanie o potrzebie pilnej pracy na rzecz podległej mu społeczności stanowiło jedną z głównych zasad wiary i znajdowało realne odzwierciedlenie w jego życiu. To dzięki jego staraniom przedłużono linię kolejową do Forchtenbergu, co znacznie poprawiło sytuację komunikacyjną skromnego miasteczka, a także wybudowano ośrodek kulturalny i sportowy dla dzieci i młodzieży.
Bund Deutscher Mädel
Robert Scholl swoje przekonania religijne od początku wpajał dzieciom: Sophie, Hansowi, Wernerowi, Elisabeth i Ingeborg. Prawdopodobnie to właśnie zakorzeniane od dziecka silne wartości chrześcijańskie stały się bazą, na której wyrosły późniejsze pacyfistyczne i broniące praw człowieka poglądy Sophie. Ale tak jak wszyscy jej rówieśnicy ona również przeżyła krótką fascynację Hitlerem, obiecującym niemieckiemu narodowi złote góry. Jako 12-latka wstąpiła do Bund Deutscher Mädel (żeński odpowiednik Hitlerjugend), chociaż ojciec od początku studził zapał córki. „Czy zastanawiałaś się, w jaki sposób on dokona tego wszystkiego, co obiecał? Rozbudowuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta