Nie warto ignorować udziałowców mniejszościowych
Sąd Najwyższy w kilku orzeczeniach wskazał na naruszenia proceduralne, które niezależnie od rozkładu głosów na zgromadzeniu wspólników powodują nieważność uchwały.
Nierzadko w trakcie zgromadzeń wspólników lub walnych zgromadzeń akcjonariuszy bagatelizuje się skutki uchybień formalnych dotyczących udziałowców dysponujących znikomym pakietem akcji lub udziałów. Zdawałoby się, że błąd proceduralny dotyczący takiego wspólnika nie może mieć wpływu na treść uchwały, skoro wiemy, że za jej przyjęciem opowie się zdecydowana większość kapitału zakładowego spółki. Niestety nie jest to myślenie prawidłowe. Orzecznictwo wskazuje bowiem, że w pewnych przypadkach możliwe jest stwierdzenie nieważności uchwały, nawet wtedy, gdy uchybienia w procesie jej podejmowania nie miały wpływu na treść decyzji organu spółki. Czasem zaś skutki naruszenia praw mniejszości mogą być jeszcze dalej idące.
Ochrona praw mniejszości
Wyżej opisany schemat myślenia tj. „mały udział w kapitale zakładowym = brak wpływu na treść uchwały” jest błędny. Nie uwzględnia on bowiem zasady ochrony praw akcjonariuszy i wspólników mniejszościowych. Sąd Najwyższy w kilku orzeczeniach wskazuje na naruszenia proceduralne, które zawsze – tj. niezależnie od rozkładu głosów na zgromadzeniu –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta