Ponad jedna dziesiąta powiatów bez kolei
Dostępu do pociągu nie ma ćwierć miliona mieszkańców województwa łódzkiego, tyle samo mazowieckiego, a także 210 tys. osób w województwie śląskim.
Mieszkańcy 43 powiatów w Polsce nie mają dostępu do pociągu. Z 380 powiatów ponad 11 proc. jest dotkniętych wykluczeniem komunikacyjnym i nieprędko się to zmieni. Kolej nie dociera także do kilku dużych miast: największym jest 90-tysięczne Jastrzębie-Zdrój w województwie śląskim, skąd ostatni pociąg odjechał 22 lata temu. Z pociągu nie można skorzystać w 55-tysięcznych Piekarach Śląskich i w ponad 60-tysięcznej Łomży. Ale według Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) nawet i tam, dokąd kolej dociera, jej potencjał nie zawsze jest w pełni wykorzystywany.
– Wpływ na to ma zarówno rozmieszczenie stacji, rozkłady jazdy, jak i wyzwania związane z dobrym skomunikowaniem kolei z innymi gałęziami transportu – komentuje Ignacy Góra, prezes UTK.
Rekordowy Sopot
Urząd po raz pierwszy przedstawił raport obrazujący dostęp pasażerów do kolei w poszczególnych powiatach. Największe wykorzystanie kolei jest w Sopocie, gdzie na jednego mieszkańca powiatu przypadało w 2021 r. aż 233 pasażerów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta