Housing first w Polsce, pilotaż gdański
Finowie, dzięki nowemu podejściu do bezdomności, niemal całkowicie ją u siebie wyeliminowali. A mieszkań użyli jako narzędzia pomagającego wyjść z kryzysu – mówi Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa im. św. Brata Alberta.
Szacuje się, że w ciągu dziesięciu lat kraje, które pójdą śladami Skandynawów, całkowicie rozwiążą problem mieszkania na ulicy.
Fiński model jest nie tylko skuteczny, ale i tańszy od tego, który obowiązuje dziś w Polsce. Udowodnili że Housing first może rozwiązywać szereg problemów niedotyczących wyłącznie zjawiska bezdomności, jak chociażby braku mieszkań dla młodych dorosłych. Według oficjalnych danych w Polsce ok. 30 tys. osób korzysta z pomocy w związku z brakiem własnego dachu nad głową albo nie korzysta i zostaje na ulicy.
Najprościej mówiąc, Housing first, czyli „Najpierw mieszkanie” to…
Sposób wywrócenia do góry nogami zarówno sposobu i myślenia i pracy z bezdomnością. Polega na tym, że organizacje, które zajmują się wspieraniem osób, które z różnych powodów utraciły dachy nad głową, udostępniają mieszkania, aby podopieczni mogli, tak jak każdy, funkcjonować w społeczeństwie, a następnie dzięki współpracy specjalistów tzw. asystentów stopniowo pracować nad problemami, które ich na ulicę sprowadziły.
Kim są dziś osoby w bezdomności?
Trzeba to jasno powiedzieć, a naszych badań i obserwacji wynika, że coraz więcej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta