Fiskus musi spełnić określone warunki, aby przedłużyć zwrot VAT
W wielu przypadkach, gdy zbliża się termin zwrotu podatku, jedyne o co dbają organy to, aby zdążyć z wydaniem postanowienia o przedłużeniu upływającego terminu i z doręczeniem go stronie.
partner zarządzający, Kancelaria Prawna Skarbiec
Urząd skarbowy ma podstawowy termin 60 dni na dokonanie zwrotu VAT. W praktyce jednak organy skarbowe przedłużają terminy zwrotu VAT, tłumacząc się koniecznością rzetelnego sprawdzenia rozliczeń podatnika. Tymczasem, blokowanie zwrotu, co do zasady neutralnego dla podatnika podatku, może zachwiać płynnością finansową przedsiębiorcy i w skrajnych przypadkach przyczynić się do upadłości firmy. Rekordzista na zwrot VAT czekał aż dziesięć lat. „Organ podatkowy wstrzymywał spółce zwroty VAT o znacznej wysokości, co mogło być kluczową przyczyną zaprzestania przez nią prowadzenia działalności” – orzekł w 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 203/17). WSA w Warszawie w 2019 r. w wyroku w sprawie innej spółki zwrócił uwagę, iż „podniosła ona w swojej skardze, że przez siedem lat działalności odprowadzała uczciwie podatki. Jednak obecne działania organów przedłużające termin należnego jej zwrotu VAT, mogą w niedługim czasie doprowadzić do likwidacji firmy” (sygn. III SA/Wa 676/19).
Brak zwrotu i droga sądowa
Przed przewlekłym wstrzymywaniem zwrotu podatku VAT przedsiębiorcy zmuszeni są szukać ochrony w sądzie. Do najczęściej podnoszonych przez podatników zarzutów należą: sztuczne przedłużanie terminu zwrotu bez podejmowania przez organy w tym wydłużonym okresie żadnych działań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta