PRS, czyli katalizatory i hamulce
Fundamenty rynku najmu sprzyjają tworzeniu portfeli lokali na wynajem w Polsce, ale obecne otoczenie to dla inwestorów mnóstwo wyzwań.
Najem instytucjonalny mieszkań (PRS)doczekał się w ostatnich tygodniach kilku raportów firm doradczych. Wnioski są jasne: długoterminowe fundamenty rynku najmu sprzyjają rozwojowi portfeli, ale apetyty inwestorów są studzone wyzwaniami związanymi m.in. z bieżącym otoczeniem makroekonomicznym.
Apetyt i ostrożność
W najnowszej publikacji eksperci Avison Young szacują, że w 2022 r. wartość zamkniętych transakcji na rynku PRS w Polsce można szacować na 150 mln euro, a narastająco od 2014 r. było to 325 mln euro. Ubiegłoroczny rekord to m.in. zasługa pierwszej transakcji sprzedaży pracujących aktywów wyprzedanych przez wycofującą się z Polski Catellę (krakowski projekt Trio i luksusowe apartamenty na wynajem w Złotej 44).
Ponieważ jednak rynek PRS dopiero się tworzy, wartość zamkniętych transakcji nie odzwierciedla jego dynamiki. Na tym etapie inwestorzy bowiem najczęściej zamawiają u deweloperów budowę nieruchomości. Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta