Sztuczna inteligencja wspomoże polskich lekarzy
Rząd chce udostępnić cyfrowe narzędzia, które przeanalizują stan zdrowia pacjenta.
Algorytmy sztucznej inteligencji mają podpowiadać lekarzom, jak leczyć pacjentów. Ministerstwo Zdrowia planuje wdrożyć nowe, centralne usługi cyfrowe. Mają wspomagać analizę stanu zdrowia pacjenta. Zostanie też utworzone centralne repozytorium danych medycznych. Tak wynika z Krajowego Programu Reform 2023/24.
Cenne wsparcie
– Zastosowanie sztucznej inteligencji w codziennej pracy lekarza może być potrzebne chociażby w ocenie ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. W niektórych zachodnich systemach takie algorytmy już funkcjonują – mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Algorytm będzie mógł przykładowo wygenerować raport wskazujący na nieprawidłowości w zdrowiu pacjenta lub w procesie leczenia. Dzięki temu lekarze nie będą musieli sami analizować danych z aplikacji monitorujących np. poziom cukru, ciśnienie czy rytm serca.
Zmiany wiążą się z dwoma ważnymi rozporządzeniami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta