Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głębinowe dzieci, czyli eksploracja oceanów

17 marca 2023 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

Na powierzchni Księżyca stanęło już 12 ludzi, pierwszy z nich – w 1969 r. Natomiast do dna Rowu Mariańskiego na Pacyfiku, najgłębszego miejsca na naszej planecie, dotarło dotąd zaledwie czterech ludzi, mimo że pierwsi dwaj dokonali tego w 1960 r., dziewięć lat przed lądowaniem człowieka na Srebrnym Globie.

Eksploracja oceanicznych głębin z technicznego punktu widzenia jest nie mniej trudna niż eksploracja kosmosu. Wymaga stosowania najbardziej zaawansowanych technologii i najnowocześniejszych materiałów. Ogromne ciśnienie panujące na głębokości kilku kilometrów stawia przed inżynierami problemy na miarę próżni panującej w przestrzeni pozaziemskiej. Na razie na palcach jednej ręki można policzyć państwa na tyle zaawansowane technologicznie, aby ich przedstawiciele za pomocą odpowiedniego sprzętu mogli docierać do największych morskich głębin. Oto parę przykładów.

Chiński załogowy statek podwodny „Jiaolong” (nazwa pochodzi od mitycznego smoka) jest w stanie zanurzać się na głębokość 7000 m. Oznacza to, że Chiny mają (teoretycznie) dostęp do 99,8 proc. morskiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12523

Wydanie: 12523

Spis treści
Zamów abonament