Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po decyzji EBC euro mocniejsze

17 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Andrzej Pałasz

Europejski Bank Centralny zdecydował się iść za ciosem i w czwartek podwyższył stopy procentowe. Ta decyzja wzmocniła europejską walutę.

Na rynku walut w ostatnich dniach panuje rzadko spotykana zmienność. Kurs głównej pary walutowej oscyluje między 1,055 a 1,075. We wtorek na zamknięciu był w pobliżu tej górnej granicy, z kolei w środę testował dolne wsparcie. W czwartek głównym wydarzeniem dnia było posiedzenie EBC w sprawie stóp procentowych. W ostatnim czasie tematem numer jeden są problemy banków, które w związku z wycofywaniem oszczędności przez klientów muszą pozbywać się obligacji skarbowych po cenach niższych od nominalnych. Inwestorzy w związku z tym całkowicie odmienili oczekiwania wobec decyzji głównych banków centralnych.

W czwartek okazało się jednak, że EBC na razie nie rezygnuje z podwyżek. Wzrost stóp w strefie euro wzmocnił euro do dolara – na koniec dnia kurs EUR/USD sięgał 1,061. Wraz z euro do amerykańskiej waluty zyskiwał też złoty. Kurs USD/PLN zniżkował o 0,4 proc., do 4,42 zł. Wobec euro złoty pozostał na tym samym poziomie, czyli 4,70 zł.

Wydanie: 12523

Wydanie: 12523

Spis treści
Zamów abonament