Kontrola podatkowa i celno-skarbowa. Na co zwrócić uwagę i jak się bronić?
W trakcie kontroli podatnicy muszą wykazać się inicjatywą w przedkładaniu dowodów i wyjaśnień przemawiających na ich korzyść, a jeśli organ przyjmie błędne założenia – powinni je zakwestionować.
Kontrola podatkowa – te dwa słowa powodują, że blady strach pada na przedsiębiorców. Jest to z pewnością jedna z najmniej przyjemnych powinności, które muszą znosić. Jednak nie taki „diabeł” straszny, kiedy posiada się wiedzę o swoich uprawnieniach jako kontrolowanego, a także ma się świadomość jakie instrumenty prawne wykorzystuje względem podatników fiskus w trakcie prowadzonej kontroli.
Fiskus szuka nieprawidłowości
Najważniejszym etapem kontroli podatkowej lub celno-skarbowej prowadzonej przez organ podatkowy jest postępowanie dowodowe. To właśnie na tym etapie organ podatkowy musi zebrać materiał dowodowy na podstawie którego rekonstruuje stan faktyczny sprawy, do którego stosuje odpowiednie przepisy materialne prawa podatkowego. Podczas kontroli, rola podatnika nie musi i nie powinna sprowadzać się do biernego oczekiwania na zakończenie kontroli.
Podatnicy nie powinni zapominać, że obowiązek zebrania wyczerpującego materiału dowodowego spoczywający na organie podatkowym nie jest tożsamy z pojęciem ciężaru dowodu. Ciężar ten każdorazowo obarcza stronę, która z danym faktem wiąże dla siebie korzystne skutki prawne. Urząd prowadzi kontrolę w interesie Skarbu Państwa. Oznacza to, że urzędnicy nastawieni są raczej na zbieranie materiału dowodowego, który potwierdzi nieprawidłowości w rozliczeniach podatnika i z całą pewnością nie będą oni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta