Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

500 milionów euro

17 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Paweł Wojciechowski
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Od 3 listopada 2021 r. codziennie doliczany jest kolejny milion euro kary nałożonej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) na nasz kraj. Do jutra uzbiera się 500 mln euro, czyli 1,85 mld zł!

To kwota ogromna, ale i tak to tylko 2 proc. rachunku, jakie polskie społeczeństwo musi zapłacić za rażące błędy rządu. Pozostałe 98 proc. to mierzalne skutki braku dostępu do funduszy europejskich. W październiku 2021 r. instytut Oxford Economics przedstawił ekonomiczne konsekwencje ostrego konfliktu Polski z UE. Mateusz Urban obliczył, że wstrzymanie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i funduszy strukturalnych do końca 2023 r. oznacza skumulowany spadek PKB (tylko w latach 2022–2023) łącznie o 1,4 pkt proc. Albo 8 proc. PKB w całej unijnej perspektywie finansowej, czyli do końca 2026 r.

Dziś ten negatywny scenariusz się sprawdza. Upór...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12523

Wydanie: 12523

Spis treści
Zamów abonament