Polacy zaoszczędzą na rachunkach za prąd nawet 3 tysiące złotych
Przygotowana przez rząd tarcza solidarnościowa chroni polskie gospodarstwa domowe przed skutkami skoku cen energii elektrycznej.
Kryzys energetyczny wywołany m.in. wojną w Ukrainie spowodował gwałtowny wzrost cen surowców energetycznych, a w efekcie skok cen energii elektrycznej. Dodatkowo mocno wzrosły koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Skutki tych wydarzeń objęły swoim zasięgiem całą Europę.
Poszczególne kraje stanęły w obliczu radykalnych podwyżek cen energii elektrycznej i wyzwania, jak szybko zareagować na zaistniałą sytuację, by konsekwencje rosnących rachunków nie uderzyły ani w gospodarstwa domowe, ani w całą gospodarkę.
Polski rząd zdecydował o wprowadzeniu rządowej tarczy solidarnościowej. Dzięki temu rozwiązaniu, obowiązującemu już od stycznia, tegoroczne rachunki za prąd nie będą stanowiły dla Polaków dodatkowego wyzwania.
Jak to działa
Dzięki tarczy solidarnościowej aż 8 mln gospodarstw domowych zapłaci w tym roku tylko ok. 40 proc. rynkowej ceny za energię elektryczną. Parasol chroniący przed rekordowo drożejącą energią objął wszystkich odbiorców indywidualnych w Polsce, korzystających z najpopularniejszych taryf: G11 i G12.
Stało się to możliwe dzięki temu, że ceny energii dla odbiorców indywidualnych zostały zamrożone na poziomie z 2022 r. Aby dostosować zasady działania tarczy solidarnościowej do rzeczywistych potrzeb, przyjęte zostały limity zużycia energii, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta