Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Apetyt na najem biur jest wzmożony przez obawy o podażową lukę

17 marca 2023 | Nieruchomości | Adam Roguski
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Firmy mają świadomość ograniczonego wyboru – mówi Marta Zawadzka, dyrektorka najmu w Yareal Polska.

Wchodzimy w czwarty rok od wybuchu pandemii, która na rynku biurowym przełożyła się – poza innymi czynnikami – na przyspieszony wzrost udziału pracy zdalnej, hybrydowej, zatrzymanie aktywności deweloperów, rewizję zapotrzebowania na biura. Docelowe modele cały czas się kształtują w poszczególnych firmach. Jak postrzegacie rynek jako deweloper?

Rynek na pewno nie zamiera, wręcz przeciwnie. Obecnie obserwujemy współistnienie kilku czynników wpływających na jego rozwój. Po pierwsze, lukę podażową, która będzie widoczna w przyszłym roku i która wymusza przyspieszone decyzje najemców będących w swoim określonym punkcie cyklu długości umowy najmu. Ta grupa najemców, której umowy zbliżają się do końca, musi podjąć decyzje, czy pozostanie w danej lokalizacji, czy nie.

Po drugie, tuż po wybuchu pandemii Covid-19 panowało przeświadczenie, że najemcy będą zmniejszać zajmowane przestrzenie i że popyt na biura generalnie będzie spadać. Rzeczywiście, zauważyliśmy wówczas przejściowy wzrost rynku podnajmu i zamrożenie decyzji strategicznych. Dziś widzimy, że decyzje dotyczą tego, czy zostać w danej lokalizacji, czy się przenieść. Najemcy nadal biorą pod uwagę model hybrydowy, ale wcale nie oznacza to automatycznie redukowania wynajmowanych powierzchni.

Firmy widzą w relokacji szansę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12523

Wydanie: 12523

Spis treści
Zamów abonament