Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

MiG-i w powietrzu, dron pod wodą

17 marca 2023 | Świat | Andrzej Łomanowski

Gdy Rosjanie próbują wyciągnąć amerykańskiego drona z morza, Amerykanie zastanawiają się, jak reagować. A Polska wysyła Ukrainie samoloty.

– Celowe atakowanie rosyjskiego samolotu w neutralnej przestrzeni powietrznej (…) to otwarte wypowiedzenie wojny największemu mocarstwu atomowemu – już zdążył przestrzec rosyjski ambasador w USA Anatolij Antonow.

Na razie do takiego rewanżu za zniszczenie drona MQ-9 Reaper nawołuje jedynie republikański senator Lindsey Graham. – Jeśli kiedykolwiek zbliżycie się do amerykańskiego obiektu lecącego nad neutralnymi wodami, wasz samolot powinien zostać zestrzelony – powiedział senator w telewizji Fox News.

Niezależnie od tego Polska jako pierwsze państwo ogłosiła, że w najbliższych dniach przekaże Ukrainie samoloty bojowe. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w najbliższych dniach ukraińscy piloci dostaną od nas cztery MiG-i 29. W sumie oddamy Ukrainie 10 takich maszyn. Wraz z nami 10 z 11 swoich MiG-ów przekaże Słowacja. Dotychczas Kreml groził eskalacją konfliktu w przypadku oddania samolotów Ukrainie. Ale USA już oświadczyły, że poprą każde państwo, które to zrobi....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12523

Wydanie: 12523

Spis treści
Zamów abonament