Jakie dane publiczne można wykorzystać w biznesie?
Organy publiczne dysponują niezliczoną ilością informacji, których ponowne wykorzystanie jest opłacalne dla obywateli, w tym przedsiębiorców. Dzięki otwartym danym powstało m.in. wiele aplikacji, które ułatwiają nam życie.
Od ponad roku obowiązuje ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego. Jest ona implementacją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1024/UE z 20 czerwca 2019 r. w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Ustawa wprowadziła szereg zasad, których celem jest zapewnienie otwartości danych pochodzących z sektora publicznego. Organy publiczne dysponują bowiem niezliczoną ilością informacji i danych, których ponowne wykorzystanie jest korzystne dla obywateli, w tym dla przedsiębiorców. Z uwagi na te korzyści Parlament Europejski i Rada (UE) zdecydowała się na harmonizację przepisów i przyjęcie jednolitych uregulowań w całej Unii Europejskiej.
Czym są otwarte dane?
Definicję znajdziemy w Ustawie o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego (dalej: Ustawa). Zgodnie z art. 2 pkt. 11 Ustawy otwarte dane to informacje sektora publicznego udostępniane lub przekazywane w postaci elektronicznej, bezwarunkowo lub z uwzględnieniem warunków, o których mowa w rozdziale 3 [ustawy – przyp. autora], kompletne, aktualne, w wersji źródłowej, w otwartym i niezastrzeżonym formacie przeznaczonym do odczytu maszynowego, które są przeznaczone do bezpłatnego ponownego wykorzystywania na tych samych zasadach dla każdego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta