Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustanowienie rozdzielności majątkowej a uprawnienia korporacyjne współmałżonków z akcji

17 marca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Agnieszka Boncławek

Objęcie lub nabycie akcji imiennych wchodzących w skład ustawowej wspólności majątkowej małżonków przez jednego z małżonków nie powoduje, że po ustaniu tej wspólności drugi współmałżonek może wykonywać prawa korporacyjne związane z tymi akcjami.

Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy – Izba Cywilna w uchwale III CZP 109/22 z 6 października 2022 r.

Tytułowe zagadnienie było rozważane przez Sąd Najwyższy w związku z pytaniem prawnym przedstawionym przez jeden z sądów apelacyjnych:

„Czy ustanowienie prawomocnym wyrokiem sądu rozdzielności majątkowej między małżonkami pozostającymi w ustroju wspólności majątkowej powoduje, że współmałżonek akcjonariusza, który samodzielnie objął lub nabył akcje imienne wchodzące w skład wspólności ustawowej, staje się również współuprawnionym z akcji i może wykonywać związane z nimi prawa korporacyjne?”.

Pytanie to pojawiło się w związku z rozpoznawaniem sprawy, w której L.G. skierował pozew przeciwko swojej małżonce (G.G.), i spółce., w którym domagał się ustalenia, że czynność (dokonana 25 lutego 2019 r.) wpisu G.G. w księdze akcji imiennych i świadectw tymczasowych spółki jako akcjonariuszki współuprawnionej z akcji tejże spółki na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej z L.G. jest nieważna. Alternatywnie domagał się ustalenia, że G.G. nie przysługuje wobec spółki status akcjonariuszki współuprawnionej obok L.G. ze wskazanych akcji. Zdaniem powoda do wpisu w księdze akcyjnej G.G. jako akcjonariuszki współuprawnionej z akcji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12523

Wydanie: 12523

Spis treści
Zamów abonament