Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Branża e-commerce spowolnienie w handlu odczuwa znacznie mniej

17 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Piotr Mazurkiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Tylko co trzeci kupujący online z powodu rosnących cen zmienił swoje zachowania zakupowe. W efekcie sklepy internetowe mniej od stacjonarnych trapi kryzys.

Z badania OpinionWay wynika, że 92 proc. konsumentów odczuwa wpływ inflacji, a 62 proc. zdecydowanie. Mimo to 64 proc. nie zmieniło swoich zachowań zakupowych online. Tymczasem w przypadku sklepów stacjonarnych o takiej zmianie mówi nawet 80 proc. badanych. Zmiany w przypadku nawet podstawowych produktów mogą być jeszcze większe.

Mocny kanał sprzedaży

– Niektóre zmiany w 2023 r. mogą wpłynąć na opóźnienie procesu obniżki cen. Są to m.in. wzrost płacy minimalnej czy powrót do wyższych stawek VAT na gaz, paliwa i energię elektryczną – mówi Justyna Rybacka, doktor ekonomii i finansów z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. – Nie bez znaczenia będą rosnące ceny najmu spowodowane wyższymi stopami procentowymi czy wyższe ceny produktów z importu, np. warzyw z Europy czy półproduktów z Chin – dodaje.

W efekcie zmiany zachowań zakupowych będą postępowały. Widać już spadki sprzedaży nawet podstawowych produktów spożywczych, nie mówiąc o innych, jak choćby sprzęt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12523

Wydanie: 12523

Spis treści
Zamów abonament