Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kopalnie dla zielonej Unii

17 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Anna Słojewska
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita

Wojna z Rosją pokazała, że Unia Europejska nie może być zależna od jednego dostawcy energii. To samo jest z surowcami krytycznymi – mówi Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska przedstawiła plan działania w sprawie surowców krytycznych. Po co się tym zajmować akurat teraz?

Popyt na surowce krytyczne zwiększy się wielokrotnie w nadchodzących dekadach. Dla przykładu samo zwiększenie produkcji turbin wiatrowych, co jest niezbędne dla zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych, spowoduje wzrost zapotrzebowania na metale ziem rzadkich o 4–5 razy do 2030 i o 6–7 razy do 2050 roku. Dla baterii do samochodów elektrycznych potrzebny jest lit i popyt na ten surowiec wzrośnie 10-krotnie do 2030 roku, a 21 razy do 2050 roku. Obecnie w przypadku wielu tych surowców jesteśmy zbyt uzależnieni, a czasem w 100 proc. uzależnieni od małych dostawców, czasem pojedynczych. Musimy to przeanalizować i aktywnie wpływać na zaopatrzenie w surowce krytyczne. Bo one odgrywają kluczową rolę w zielonej gospodarce, w cyfryzacji, w coraz ważniejszym dla nas przemyśle obronnym i kosmicznym.

W jaki sposób?

Poprzez produkcję w UE, inwestycje w przetwarzanie, recykling i dywersyfikację importu. Wyznaczamy jasne cele do 2030 r. Wydobycie w UE ma zaspokajać 10 proc. potrzeb na nowe surowce, nasze przetwarzanie powinno zaspokajać 40 proc. popytu w tym sektorze, a recykling – 15 proc. popytu na surowce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12523

Wydanie: 12523

Spis treści
Zamów abonament