Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porozumienie z sąsiadami uprości proces inwestycyjny

17 marca 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Łukasz Doniec

W dobie trudności występujących na rynku nieruchomości inwestorom coraz bardziej może zależeć na uniknięciu sporów z sąsiadami, które mogą opóźnić, a wręcz zablokować inwestycję na długie lata. Jednym ze sposobów ułożenia sobie relacji z właścicielami nieruchomości sąsiednich może być zawarcie pisemnego porozumienia.

Porozumienie określające zasady sąsiedzkich stosunków i relacji oraz wzajemnej współpracy, zwane też często porozumieniem dobrosąsiedzkim, stanowi co do zasady umowę nienazwaną, która jest dopuszczalna na mocy art. 3531 Kodeksu cywilnego (k.c.). W niektórych przypadkach ułożenie wzajemnych relacji sąsiadów może nastąpić w formie ugody, w szczególności w przypadku gdy strony już wdały się w spór.

Nie tylko w sytuacjach przymusowych

W praktyce zdarza się, że porozumienia z sąsiadami traktowane są przez inwestorów jako konieczność, która objawia się, gdy właściciele sąsiednich nieruchomości podejmują działania mogące skutkować lub skutkujące zaskarżeniem decyzji administracyjnych w toku procesu inwestycyjnego. Braki kadrowe w urzędach różnych szczebli nierzadko prowadzą do przewlekłości postępowań i znacznego czasu oczekiwania zwłaszcza na zakończenie postępowań odwoławczych. Zawarcie porozumienia, w którym sąsiedzi zobowiążą się do nieskarżenia otrzymanych przez inwestora decyzji, może zatem wpłynąć na uniknięcie długotrwałej drogi odwoławczej.

Trzeba jednak zauważyć, że porozumienia z sąsiadami są zawierane nie tylko w sytuacjach przymusowych – niejako w odpowiedzi na zgłaszane przez nich zarzuty lub roszczenia – ale mogą też być przejawem zapobiegliwości inwestorów, a także próbą rzeczywistego ułożenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12523

Wydanie: 12523

Spis treści
Zamów abonament