Magazyn ekologiczny – z korzyścią dla najemcy
| Wykorzystanie fotowoltaiki, wyposażenie hali w sterowane oświetlenie ledowe, a w przypadku większych zakładów rozważenie wprowadzenia tzw. trigeneracji, czyli skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu – to tylko niektóre z coraz częściej stosowanych rozwiązań przez właścicieli powierzchni logistycznej, magazynowej czy przemysłowej.
Wszystko po to, by była ona bardziej przyjazna środowisku, bo – jak podkreślają eksperci – ekologiczne rozwiązania dają i najemcom, i właścicielom spore oszczędności.
Ubiegły rok był bardzo dobry dla rynku powierzchni magazynowej czy przemysłowej. Wówczas – jak wynika z danych jednej z firm doradczych – ukończono rekordowe 4,4 mln mkw. powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce, a to oznacza wzrost o 40 proc. w ujęciu rocznym i ponaddwukrotny wzrost w porównaniu z 2020 roku.
Znaczący był również wolumen inwestycji, których realizację zaplanowano na bieżący rok – to około 3 mln mkw. W efekcie Polska dołączy do grupy czterech największych rynków magazynowych w Europie z zasobami przekraczającymi 30 mln mkw., tj. Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Holandii.
Sektor magazynowy nad Wisłą bije nadal kolejne rekordy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta