Cyfryzacja: efekty, ale i zagrożenia
Automatyzacja, chmura, sztuczna inteligencja – technologia na stałe wpisała się w biznesowy krajobraz.
O prawie 6 proc., do 4,64 bln dol., urosną w tym roku globalne wydatki na IT – prognozuje Gartner. Największy, dwucyfrowy wzrost zanotuje segment oprogramowania. Przedsiębiorcy są świadomi faktu, że bez inwestycji w cyfryzację rozwój biznesu jest dziś niemożliwy.
Trochę dobrze, trochę źle
Jak pod względem cyfryzacji wypada Polska? Z badań wyłania się mieszany obraz: w ogonie nie jesteśmy, ale nadal jest dużo do zrobienia.
Dobrze pokazuje to raport Fundacji Digital Poland i firmy Microsoft, uwzględniający pięć obszarów: cyfryzację biznesu, sektora publicznego, infrastrukturę, gospodarkę i kapitał ludzki. Całkowity poziom rozwoju cyfrowego Polski wynosi 98 punktów. Jest o 2 proc. niższy niż średnia dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Polska zajmuje wysokie miejsce, jeśli chodzi o poziom cyfryzacji usług publicznych. Zdecydowanie gorzej wypadamy pod względem kapitału ludzkiego, z uwagi na niski poziom aktywności kobiet w branży technologicznej oraz mniejszy odsetek studentów na kierunkach ścisłych. Również pod względem infrastruktury cyfrowej mamy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta