Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sprawdzić księgę wieczystą przy zakupie nieruchomości?

26 maja 2023 | Prawo i podatki | Malwina Rączka Aleksandra Wojnarowicz

Numer księgi wieczystej najlepiej uzyskać od właściciela nieruchomości. W przypadku odmowy podania numeru przed nabyciem nieruchomości powinniśmy nabrać podejrzeń. Może to oznaczać, że dana osoba nie ma szczerych intencji.

radca prawny

prawnik

Planując zakup nieruchomości czy też zawarcie umowy mającej to na celu, takiej jak umowa przedwstępna czy też umowa rezerwacyjna, warto wpierw zapoznać się z treścią księgi wieczystej nieruchomości.

Znajomość wpisów w księdze wieczystej daje obraz prawny danej nieruchomości i niejednokrotnie uchroni przyszłego nabywcę przed nieuczciwym sprzedającym.

Informacje w rejestrze

Uważna analiza księgi wieczystej w istotny sposób zmniejsza ryzyko prawne nabycia nieruchomości i pozwala uzyskać pewność, że transakcja jest bezpieczna.

Księga wieczysta (dalej też: KW) jest rejestrem publicznym, który ujawnia pełen stan prawny nieruchomości. Jest ona prowadzona niezależnie od zmian właściciela nieruchomości.

Do funkcji systemu ksiąg wieczystych należy zaliczyć zapewnianie bezpieczeństwa obrotu prawnego nieruchomościami, a także ochronę wobec osób trzecich zawartych w nich praw rzeczowych.

Księgi wieczyste prowadzone są przez sądy rejonowe, z tego powodu nie można im odmówić wiarygodności jako źródła informacji na temat nieruchomości. Zapewnieniu wiarygodności ksiąg wieczystych oraz realizacji ich funkcji służą następujące zasady:

∑ zasada...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12580

Wydanie: 12580

Spis treści

Reklama

Zamów abonament