Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Połączenie spółek, a ryzyko naruszenia trwałości projektu

26 maja 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Marek Ososko

Na skutek połączenia spółek może dojść do naruszenia, które skutkuje zwrotem środków unijnych. Najczęstszą jego przyczyną jest utrata przez spółkę beneficjenta statusu przedsiębiorstwa zaliczanego do sektora MŚP.

Kilka spółek może połączyć się w jeden podmiot gospodarczy. W obecnych czasach większe przedsiębiorstwa dają przewagę stabilności, potencjału oraz utrzymania konkurencyjności na rynku. Jeśli firma znajduje się w okresie trwałości projektu, połączenie spółek należy przeprowadzić z zachowaniem kilku zasad, aby uniknąć zwrotu dofinansowania.

Trzy rodzaje naruszeń

Trwałość projektu dla funduszy strukturalnych Unii Europejskiej liczona jest przez okres 5 lat od zakończenia inwestycji i otrzymania ostatniej płatności. W przypadku beneficjentów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), termin ten ulega skróceniu do 3 lat. Przepis art. 71 Rozporządzenia ogólnego nr 1303/20131 przewiduje trzy rodzaje naruszeń w okresie trwałości projektu, do których zaliczają się:

∑ zaprzestanie prowadzenia działalności produkcyjnej lub przeniesienie jej poza obszar objęty programem;

∑ zmiana własności elementu infrastruktury, która daje przedsiębiorstwu lub podmiotowi publicznemu nienależne korzyści;

∑ istotna zmiana wpływająca na charakter, cele lub warunki wdrażania operacji, która mogłaby doprowadzić do naruszenia jej pierwotnych celów.

Transakcje połączenia spółek dokonywane w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych2 (k.s.h.) podlegają najczęściej ocenie przez pryzmat drugiej i trzeciej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12580

Wydanie: 12580

Spis treści

Reklama

Zamów abonament