Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba właściwie zabezpieczyć w umowie interesy kupującego maszyny

26 maja 2023 | Prawo i podatki | Tomasz Czapczyński Jacek Krzywania

Zakup maszyny przemysłowej jest zazwyczaj kosztowną inwestycją, a sama transakcja jest skomplikowanym procesem, zarówno pod względem organizacyjnym, technicznym, jak i prawnym.

radca prawny Kancelaria Radców Prawnych Czapczyński

radca prawny Kancelaria Radców Prawnych Czapczyński

Na co powinien zwrócić uwagę kupujący, aby zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy sprzedaży maszyny przemysłowej?

Zakup maszyny przemysłowej jest specyficzną transakcją z uwagi na jej złożoność. Zazwyczaj sprzedający – producent urządzenia – dysponuje swoim wzorem umowy, który nie chroni odpowiednio interesów nabywcy. Przedmiotem negocjacji pomiędzy stronami jest głównie cena sprzedaży, termin dostawy i szczegóły techniczne maszyny. Pomija się inne istotne zapisy, które mogą mieć dla kupującego niebagatelne znaczenie. Należy przy tym pamiętać, że nieprawidłowe wykonanie umowy wiąże się dla kupującego z opóźnieniem w rozpoczęciu produkcji, co przekłada się na bezpośrednią stratę finansową. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie w umowie interesu kupującego. Ponadto zakup maszyny jest zazwyczaj kosztowną inwestycją, a sama transakcja jest skomplikowanym procesem, zarówno pod względem organizacyjnym, technicznym, jak i prawnym. Odpowiednio przygotowana umowa powinna być zatem instrukcją dla stron, pozwalającą prawidłowo zrealizować zakup, również na wypadek ewentualnych nieprawidłowości lub opóźnień. Jednym z jej najważniejszych aspektów jest jednak zabezpieczenie interesów kupującego, który angażuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12580

Wydanie: 12580

Spis treści

Reklama

Zamów abonament