Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność byłego menadżera za zobowiązania podatkowe

26 maja 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Artur Przestrzelski

Członek zarządu, choćby należycie dbał o sprawy podatkowe i dochowywał najwyższej staranności, może przekonać się po latach, że ciążył na nim obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W jaki sposób może bronić przed zarzutami?

Ryzyko ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania zarządzanej spółki kapitałowej to nieodłączny element rzeczywistości menadżerskiej. Jedną z jej odsłon jest uregulowana w art. 116 ordynacji podatkowej [o.p.] odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki kapitałowej wobec Skarbu Państwa. W porównaniu do cywilnoprawnych podstaw odpowiedzialności, ta została zaostrzona w interesie fiskusa. Ma to określone konsekwencje.

Krąg odpowiedzialnych

Zgodnie z art. 116 o.p., za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, prostej spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu. Odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, oraz zwrot nadpłaty lub zwrot podatku (zaległości wymienione w art. 52 o.p.) oraz wynagrodzenie płatników lub inkasentów pobrane nienależnie lub w wysokości większej od należnej (art. 52a o.p.) powstałe w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu.

Za zobowiązania podatkowe powstałe na podstawie odrębnych przepisów po likwidacji spółki, za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12580

Wydanie: 12580

Spis treści

Reklama

Zamów abonament