Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagospodarowanie odpadów to ciągłe wyzwanie

26 maja 2023 | Ekonomia i rynek | rp.pl
W przypadku odpadów, których nie można poddać recyklingowi, pozostaje na przykład możliwość zagospodarowania ich potencjału energetycznego. Mogą zostać użyte choćby do spalania w cementowniach
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
W przypadku odpadów, których nie można poddać recyklingowi, pozostaje na przykład możliwość zagospodarowania ich potencjału energetycznego. Mogą zostać użyte choćby do spalania w cementowniach

Domykanie obiegu i najbardziej efektywne wykorzystanie zasobów planety wymaga jeszcze sporo działań, nie tylko związanych z poszukiwaniem alternatywnych działań dla recyklingu, ale również edukacyjnych, związanych choćby z uświadamianiem konieczności sortowania odpadów w gospodarstwach domowych.

Zagospodarowanie odpadów tak, by optymalnie wykorzystać pozostałości zasobów, z których zużycia powstały, to jedno z najważniejszych wyzwań z jednej strony dla gospodarki, z drugiej dla gospodarstw domowych i przemysłu, z trzeciej – dla wyspecjalizowanych przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami. Jednocześnie jest to działanie niezbędne, fundament gospodarki obiegu zamkniętego.

Ostateczny cel jest jeden: wykorzystać do powtórnego użycia tak dużo odpadów, jak to tylko możliwe, domykając w ten sposób obieg zasobów. W przypadku tych odpadów, których – przynajmniej na dzisiejszym etapie rozwoju technologii przetwarzania – nie można poddać recyklingowi, pozostaje jeszcze np. możliwość zagospodarowania ich potencjału energetycznego. Tak wiec jedną z opcji wykorzystania kalorycznej frakcji odpadów jest użycie ich jako paliwa alternatywnego.

Wykorzystać potencjał

Dzieje się tak na różne sposoby. Jednym z nich jest użycie odpadów do spalania w cementowniach. Oczywiście pobierane są za to opłaty. Ale – co ciekawe – w odróżnieniu od innego typu instalacji wykorzystujących spalanie w tym przypadku to klienci płacą za możliwość utylizacji odpadów w piecach cementowni.

– Dzisiaj cementownie żądają wysokich opłat za przyjęcie RDF (ang. Refuse Derived Fuel; kaloryczna frakcja odpadów o dużej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12580

Wydanie: 12580

Spis treści

Reklama

Zamów abonament