Niewypłacalność spółki prawa handlowego a odpowiedzialność zarządu
Upadłość ogłasza się wobec dłużnika, który stał się niewypłacalny. To na zarządzie spoczywa obowiązek zgłoszenia wniosku o upadłość w sytuacji zagrożenia niewypłacalnością spółki.
Stan niewypłacalności dłużnej spółki prawa handlowego występuje:
∑ w razie utraty zdolności do wykonywania wymagalnych wierzytelności pieniężnych choćby jednego z wierzycieli, które zasługują i wymagają ochrony prawnej,
∑ w razie wykazanej przez wierzyciela bezskuteczności egzekucji z majątku dłużnej spółki, jeżeli zarządzający nią członkowie zarządu nie wskazywali żadnego mienia, z którego znana im, bo prowadzona przez organ rentowy egzekucja umożliwiałaby zaspokojenie wierzytelności składkowych w znacznej części (art. 11 ust. 1 Prawo upadłościowe w związku z art. 116 § 1 ordynacji podatkowej i art. 31 i 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Takiej treści wnioski płyną z postanowienia Sądu Najwyższego, które zapadło 19 maja 2022 r. w sprawie I USK 463/21.
Stan faktyczny
E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Spółka”) nie regulowała składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w K. (dalej jako „ZUS”) wobec niemożności wyegzekwowania należności wydał decyzję przenoszącą odpowiedzialność za zobowiązania Spółki z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta