Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewypłacalność spółki prawa handlowego a odpowiedzialność zarządu

26 maja 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Konrad Filip

Upadłość ogłasza się wobec dłużnika, który stał się niewypłacalny. To na zarządzie spoczywa obowiązek zgłoszenia wniosku o upadłość w sytuacji zagrożenia niewypłacalnością spółki.

Stan niewypłacalności dłużnej spółki prawa handlowego występuje:

∑ w razie utraty zdolności do wykonywania wymagalnych wierzytelności pieniężnych choćby jednego z wierzycieli, które zasługują i wymagają ochrony prawnej,

∑ w razie wykazanej przez wierzyciela bezskuteczności egzekucji z majątku dłużnej spółki, jeżeli zarządzający nią członkowie zarządu nie wskazywali żadnego mienia, z którego znana im, bo prowadzona przez organ rentowy egzekucja umożliwiałaby zaspokojenie wierzytelności składkowych w znacznej części (art. 11 ust. 1 Prawo upadłościowe w związku z art. 116 § 1 ordynacji podatkowej i art. 31 i 32 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Takiej treści wnioski płyną z postanowienia Sądu Najwyższego, które zapadło 19 maja 2022 r. w sprawie I USK 463/21.

Stan faktyczny

E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Spółka”) nie regulowała składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w K. (dalej jako „ZUS”) wobec niemożności wyegzekwowania należności wydał decyzję przenoszącą odpowiedzialność za zobowiązania Spółki z tytułu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12580

Wydanie: 12580

Spis treści

Reklama

Zamów abonament