Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będzie kolejna podwyżka?

26 maja 2023 | Ekonomia i rynek | Gabriel Uryniuk

Podczas czwartkowej sesji amerykańska waluta umacniała się względem złotego oraz euro. W tle inwestorzy wyceniają prawdopodobieństwo podwyżki stóp proc. w USA.

Po południu za dolara płacono ponad 4,21 zł. Jednocześnie rodzima waluta osłabiała się względem euro, a kurs pary EUR/PLN wzrósł powyżej 4,51 zł. Podobną słabość złotego było widać względem franka szwajcarskiego i funta brytyjskiego.

Dolara wspiera przeciągający się w ostatnich dniach spór wokół amerykańskiego limitu zadłużenia. Pojawiły się ostrzeżenia od agencji ratingowej Fitch, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, zmniejszy ona rating USA. Choć eksperci utrzymują, że jest to gra polityczna, to napięta atmosfera sprzyja popytowi na gotówkę, a więc umocnieniu dolara. Na korzyść amerykańskiej waluty wpływa też sytuacja w gospodarce. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła zaledwie do 229 tys., podczas gdy spodziewano się odczytu na poziomie 245 tys. Co więcej, zannualizowany PKB wzrósł w I kw. o 1,3 proc. Wcześniejsze prognozy mówiły o odczycie sięgającym 1,1 proc. Obecnie rynek wycenia 30-proc. prawdopodobieństwo podwyżki stóp proc. w USA.

Wydanie: 12580

Wydanie: 12580

Spis treści

Reklama

Zamów abonament