Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konkurencja chroniona wieloznacznymi przepisami

26 maja 2023 | Prawo co dnia | Paweł Rochowicz

Reguły zbiorowej odpowiedzialności są tak niejasne, że mogą prowadzić do karania niewinnych firm.

Czy przedsiębiorca może ponieść karę za cudze przewinienia tylko dlatego, że należy do tej samej organizacji biznesowej co winowajca? Niestety, tak się może stać, jeśli urzędnicy będą dosłownie odczytywali nowe przepisy antymonopolowe.

Obowiązują one od 20 maja i miały posłużyć skuteczniejszemu przeciwdziałaniu praktykom ograniczania konkurencji. To był cel wdrożonej do polskiego prawa unijnej dyrektywy 2019/1 z 11 grudnia 2018 r. (zwanej ECN+), wzmacniającej kompetencje organów ochrony konkurencji państw członkowskich.

Za cudze grzechy

Stosowanie zbiorowej odpowiedzialności istniało już wcześniej w prawie antymonopolowym, bo związki przedsiębiorców były uznawane za przedsiębiorcę.

Jednak nowy sposób sformułowania tej odpowiedzialności wzbudził protesty organizacji biznesowych już podczas tworzenia tych przepisów. Protestowała przeciwko nim m.in. Rada Przedsiębiorczości.

Jeden z fragmentów ustawy wzbudzający największe emocje to nowy przepis art. 106 ust. 1a. Według niego karalne są praktyki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12580

Wydanie: 12580

Spis treści

Reklama

Zamów abonament