Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W tym roku może być trudno o wzrost zatrudnienia w ICT

26 maja 2023 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Ubiegły rok przyniósł nowy rekord liczby specjalistów nowych technologii (ICT) w krajach Unii, w tym w Polsce. Jego pobicie w 2023 r. nie będzie łatwe.

O 5 procent, do prawie 9,4 miliona osób, zwiększyła się w zeszłym roku liczba zatrudnionych w krajach Wspólnoty specjalistów ICT. W Polsce, mimo szybkiego rozwoju usług IT, ich rosnącego eksportu i widocznej (przynajmniej w pierwszej połowie 2022 r.) hossy na rynku pracy w IT, wzrost zatrudnienia pracowników ICT był prawie o połowę niższy niż unijna średnia.

Co prawda padł nowy rekord (na koniec 2022 r. pracowało ich 600,7 tys., czyli o 2,6 proc. – i o 15 tysięcy – więcej niż rok wcześniej), ale w porównaniu z 2021 r. oznacza to wyraźne spowolnienie.

Problem luki kadrowej

Jak ocenia Andrzej Dulka, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, jest to przede wszystkim efekt niedoborów kadrowych, czyli ocenianej w zeszłym roku na ok. 150 tys. osób luki na rynku IT. – Poziom zatrudnienia specjalistów IT w Polsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12580

Wydanie: 12580

Spis treści

Reklama

Zamów abonament