Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wierzyciele mogą skutecznie zadbać o swoje interesy przy restrukturyzacji

26 maja 2023 | Prawo i podatki | Konrad Radwan

Radzie wierzycieli przysługuje możliwość żądania od dłużnika, nadzorcy sądowego albo zarządcy wyjaśnień oraz badania ksiąg i dokumentów przedsiębiorstwa w zakresie, w jakim nie narusza to tajemnicy przedsiębiorstwa.

adwokat Kancelaria KPR

Rada wierzycieli służy ochronie interesów wierzycieli dłużnika objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym. Ustanawia ją sędzia komisarz z urzędu lub na wniosek. Z pewnością im bardziej skomplikowana restrukturyzacja, tym bardziej warto rozważyć jej powołanie.

W każdej restrukturyzacji dochodzi do spotkania dłużnika ze swoimi wierzycielami. Oczywiście często ich interesy są sprzeczne. Dlatego postępowanie restrukturyzacyjne w dużej mierze jest sztuką kompromisu, a jego poszczególne instytucje służą temu celowi. Jedną z nich jest rada wierzycieli, której głównym zadaniem jest dbanie o interes wszystkich wierzycieli. Jakie są jej kompetencje?

Uprawnienia i interesy

Najważniejsze uprawnienia rady wierzycieli zostały określone przede wszystkim w art. 128 prawa restrukturyzacyjnego. Zgodnie z tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12580

Wydanie: 12580

Spis treści

Reklama

Zamów abonament