Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółdzielnie: opór przed zmianami i zaskarżanie uchwał

26 maja 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Michał Skrzypek

Spółdzielnie mieszkaniowe mają duży potencjał inwestycyjny w postaci dobrze zlokalizowanych nieruchomości. Nie zawsze można go wykorzystać z powodu protestów członków spółdzielni.

Spółdzielnie mieszkaniowe są ważnym uczestnikiem rynku nieruchomości. Wśród takich organizacji istnieją podmioty, w których zasobach mieszka ilość osób równa wielkości średniego polskiego miasta. Rola i udział spółdzielni mieszkaniowych będzie jednak jeszcze większa. Ostatni czas obfituje bowiem w zmiany prawa – oraz projekty nowych przepisów – które ułatwią życie nie tylko ich członkom, ale uwolnią też potencjał inwestycyjny spółdzielni mieszkaniowych. Chodzi tutaj o nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego ograniczającą możliwość sądowej reprywatyzacji oraz plany szybkiego uregulowania praw spółdzielni do gruntów o dotychczas niepewnym statusie. Z końcem kwietnia rząd przystąpił bowiem do prac nad ustawą, która ma prowadzić do powstania na takich nieruchomościach prawa użytkowania wieczystego spółdzielni. Do wzrostu potencjału inwestycyjnego prowadzi też dokonane już – najczęściej z dużą bonifikatą – przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Spółdzielnie mieszkaniowe najczęściej dysponują funduszami pozwalającymi myśleć o nowych inwestycjach.

Atrakcyjne lokalizacje i nowe wyzwania

Przed spółdzielniami stoją również wyzwania. Nie da się bowiem ukryć, że nieruchomości do nich należące często – w szczególności w zakresie wynajmowanych lokali użytkowych –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12580

Wydanie: 12580

Spis treści

Reklama

Zamów abonament