Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PRS – mieszkalny czy usługowy?

26 maja 2023 | Nieruchomości | Wojciech Sulimierski Maciej Rafałowski
autor zdjęcia: mat. pras. (2)
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Nie istnieje jeden prawidłowy sposób: projekty PRS powinny być realizowane w zależności od przyjętego modelu biznesowego oraz spodziewanego klienta – piszą eksperci DLA Piper.

Aktywność inwestorów na rynku najmu instytucjonalnego mieszkań i liczba realizowanych projektów rosną, rynek ma zatem szansę skonfrontować się między innymi z wykształcającą się praktyką organów nadzoru. Na tym tle rozgorzała dyskusja o charakterze usług oferowanych przez instytucjonalnych wynajmujących.

Dyskusja ta ma doniosłe konsekwencje praktyczne, determinujące przydatność gruntów pod inwestycje PRS w związku z przeznaczeniem ich odpowiednio na cele mieszkaniowe lub usługowe.

Pierwsze decyzje organów nadzoru zdają się nieśmiało skłaniać do interpretacji, że usługi oferowane w ramach PRS-ów bliższe są usługom hotelowym niż mieszkaniowym. W żadnym wypadku kwestia ta nie jest jednak rozstrzygnięta (jednoznacznego orzecznictwa wciąż brakuje), a jej znaczenie rynkowe jest nie do przecenienia – w przypadku użytkowania budynku niezgodnie z przeznaczeniem (rzekomym lub nie) projekty PRS ryzykują nawet wstrzymanie ich użytkowania.

Klient determinuje oferowaną usługę

Należy więc podjąć próbę odpowiedzi na pytanie, jaki charakter mają usługi oferowane przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12580

Wydanie: 12580

Spis treści

Reklama

Zamów abonament