Powtórzy się sukces frankowiczów?
Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego pozwoliłoby na jasne określenie kręgu „gotówkowiczów”, którzy mogą skierować swoje roszczenia przeciwko bankom na drogę postępowania sądowego.
Sukces posiadaczy kredytów denominowanych bądź indeksowanych kursem obcej waluty popularnie zwanych frankowiczami zachęcił inne grupy kredytobiorców do weryfikacji posiadanych przez nich umów pożyczek i kredytów. Jedną z takich grup kredytobiorców są „gotówkowicze”, konsumenci posiadający kredyt bądź pożyczkę o kapitale nieprzekraczającym 255 550,00 zł podlegający reżimowi ustawy o kredycie konsumenckim z roku 2011 r. Wśród tej grupy klientów banków w ostatnim roku znacząco wzrosło zainteresowanie instytucją uregulowaną w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim, tj. sankcją kredytu darmowego, której skutkiem jest odpadnięcie uprawnienia kredytodawcy do pobierania odsetek i innych kosztów kredytu przy utrzymaniu korzystnej dla kredytobiorców możliwości spłaty kapitału kredytu zgodnie z dotychczasowym harmonogramem spłaty kredytu.
Kredytobiorcy posiadający kredyt konsumencki podlegający ustawie o kredycie konsumenckim dość chętnie ruszyli do sądów zachęceni sukcesem frankowiczów. Pierwszym problemem, który napotkali, jest ustalenie terminu, w którym kredytobiorca jest uprawniony do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Zgodnie z art. 45 ust. 1 u.k.k. warunkiem skorzystania z sankcji kredytu darmowego poza samym naruszeniem przez kredytodawcę jednej z norm ujętych w art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1 pkt 1–8, 10, 11, 14–17,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta