Europejski Zielony Ład to odpowiedź na postępujące zmiany klimatyczne
W dobie postępujących w zatrważającym tempie zmian klimatycznych nieuniknione jest podjęcie szeroko zakrojonych działań ku transformacji unijnej gospodarki.
Według Światowego Forum Ekonomicznego niemal połowa światowego PKB (ok. 40 bln euro) zależy od środowiska naturalnego i jego zasobów. Budownictwo, przemysł i rolnictwo nierozerwalnie związane są z ekologią, a postępująca globalizacja i rozwój gospodarczy znacząco wpływają na środowisko naturalne.
Rada Europejska zapewnia, że transformacja w kierunku neutralności klimatycznej pozwoli na wzrost gospodarczy krajów Unii Europejskiej, stworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój technologiczny i biznesowy. O ile powyższe spotyka się z głosami krytyki, o tyle nie da się przejść obojętnie nad koniecznością zmniejszenia zależności Unii Europejskiej od rosyjskich paliw kopalnych i dywersyfikacji dostaw. Pytanie brzmi nie „czy”, ale „jak” i „kiedy”.
Tylko w maju bieżącego roku Rada przyjęła dyrektywę promującą naprawę zepsutych lub wadliwych towarów, tzw. dyrektywę o prawie do naprawy, zatwierdziła rozporządzenie o ekoprojekcie, przewidujące wymogi dla zrównoważonych produktów i obejmujące niemal wszystkie rodzaje towarów wprowadzanych na unijny rynek, oraz przyjęła dyrektywę o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju – wszystkie te działania są wynikiem przyjętej w 2019 r. przez Unię Europejską strategii, jaką jest europejski Zielony Ład (polityka „Green Deal”). Państwa Unii zobowiązały się przeprowadzić transformację ekologiczną i osiągnąć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta