Bez wysokiej klasy specjalistów żadne społeczeństwo nie będzie bezpiecznie i dostatnio żyć
Szkoły wyższe na całym świecie stoją obecnie przed ogromnymi wyzwaniami. Są one wynikiem zmian społecznych i demograficznych oraz rosnących oczekiwań studentów i pracodawców.
Rektorzy podkreślają, że kształcenie w dobie dynamicznie rozwijających się nowych technologii, jak sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość, wymaga nieustannej aktualizacji wiedzy oraz zmian w sposobach jej przekazywania, dostosowania narzędzi i języka kształcenia do możliwości i potrzeb nowego pokolenia studentów.
– Konieczne jest też wzmocnienie głosu środowiska w debatach i działaniach kluczowych dla przyszłości Polski i Europy, ponieważ im bardziej geopolityczna niepewność generuje skrajne postawy czy fałszywe treści, tym bardziej potrzeba nam w dyskursie publicznym obiektywnego, opartego na faktach głosu naukowców – mówi prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej. Zdaniem rektorów kształcenie musi nadążać za zmianami, które obserwujemy. – Sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość wymagają aktualizacji wiedzy, zmian w sposobach jej przekazywania, dostosowania do możliwości i potrzeb nowego pokolenia. Sprawne łączenie edukacji na uczelniach technicznych z potrzebami gospodarki i biznesu będzie kluczowe dla gospodarki – dodaje rektor.
Większa elastyczność, nowe formy kształcenia
Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, oferta dydaktyczna będzie musiała ewoluować w kierunku większej elastyczności, tematycznej, ale i proceduralnej, tak aby programy kształcenia można było szybko uaktualniać, a przy uruchamianiu nowych kierunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta