Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Brakuje systemowej i wieloletniej strategii rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego i nauki

28 czerwca 2024 | Rektorzy o swoich uczelniach | Agnieszka Usiarczyk

ROZMOWA | Piotr Pokorny, prawnik, doradca, prezes zarządu Instytutu Rozwoju Szkolnictwa Wyższego

Polski system szkolnictwa wyższego stoi w punkcie, w którym konieczne jest podjęcie decyzji dotyczących kierunków dalszych zmian.

Piotr Pokorny: Zgadza się. Bez tego możemy zmarnować duży potencjał drzemiący w pracownikach polskich uczelni. Jeśli chodzi o badania, mamy świetnych naukowców, którzy istotnie oddziałują na światową naukę. Stanowią jednak mniejszość. Trzeba się zastanowić, co zrobić z pozostałymi – jak ich zmotywować lub „uwolnić”. Wyzwaniem jest także sam proces kształcenia. Demografia i zmiany społeczne odwracają się tyłem do uczelni, co przekłada się na coraz większy drop-out albo coraz niższe wyniki rekrutacyjne. Kolejna kwestia to coraz wyższe koszty utrzymania uczelni. Rosną w takim tempie, że ani podwyżki subwencji, ani inne przychody nie wystarczają. Według mnie brakuje systemowej i wieloletniej strategii rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego i nauki oraz idącego za nią odpowiedzialnego systemu finansowania. Ich brak zdecydowanie nie sprzyja stabilności w tak dynamicznie zmieniającym się świecie i sektorze. Jest ciężko, a może być jeszcze ciężej. Podziwiam osoby, które podjęły się pełnienia funkcji rektora na kolejne lata, bo wymaga to odwagi, wytrwałości i konkretnego planu działania. Żeby sprostać wyzwaniom, konieczne będzie budowanie i wzmacnianie zespołów na każdym szczeblu organizacyjnym i ich odpowiednie motywowanie. To zaś wymaga dobrej wizji, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12910

Wydanie: 12910

Spis treści

Reklama

Tekst reklamowy

Komunikaty

Zamów abonament