Raportowanie ESG – nowy obowiązek także dla małych i średnich firm
Niektóre firmy pierwsze raporty o zrównoważonym rozwoju - na podstawie nowych przepisów - będą musiały opublikować już w 2025 roku. W przyszłości obowiązek przygotowania raportu o zrównoważonym rozwoju obejmie również wybrane małe i średnie jednostki MŚP.
Ostatnio wiele mówi się o raportowaniu w zakresie zrównoważonego rozwoju w związku z wejściem w życie i wdrażaniem Dyrektywy CSRD (2022/2464), która wprowadza nowe obowiązki raportowe dotyczące kwestii ESG (środowiskowych, społecznych i zarządczych) dla przedsiębiorców. Niektóre firmy, dokonujące do tej pory ujawnień ESG w oparciu o wymogi Dyrektywy NFRD (2014/95), będącej poprzedniczką Dyrektywy CSRD, pierwsze raporty o zrównoważonym rozwoju w oparciu o nowe przepisy będą musiały opublikować już w przyszłym roku. Z kolei duże podmioty, zatrudniające ponad 250 pracowników, osiągające ponad 50 mln euro rocznego obrotu i/lub posiadające sumę bilansową w wysokości więcej niż 25 mln euro (muszą być spełnione 2 z 3 kryteriów), będą przygotowywać raporty po raz pierwszy w 2026 r., za rok 2025.
1. MŚP – kto będzie zobowiązany do raportowania?
W przyszłości obowiązek przygotowania raportu o zrównoważonym rozwoju obejmie również wybrane małe i średnie jednostki (MŚP), czyli takie podmioty, które:
∑ zatrudniają ponad 10 osób,
∑ osiągają ponad 900 tys. euro rocznego obrotu i/lub posiadają sumę bilansową większą niż 450 tys. euro (ponownie spełnione muszą być 2 z 3 kryteriów).
Do raportowania w oparciu o Dyrektywę CSRD będą zobowiązane MŚP uznane za jednostki interesu publicznego – czyli przede wszystkim spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta