Usługi cyfrowe i ochrona praw
Nowe akty prawne Unii Europejskiej mają stanowić rewolucję w sieci, ze skutkami porównanymi do RODO.
W czasach dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych oraz rosnącego znaczenia internetu jako platformy komunikacji, handlu i wymiany informacji, konieczność zapewnienia bezpieczeństwa oraz przestrzegania prawa w przestrzeni cyfrowej stała się priorytetem dla unijnego legislatora.
W celu ujednolicenia prawa na poziomie Unii Europejskiej postanowiono o wprowadzeniu rozporządzenia 2022/2065 w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE, powszechnie znanej jako akt o usługach cyfrowych (ang. Digital Services Act, DSA). Akt ten został przyjęty przez Unię Europejską jako odpowiedź na rosnące wyzwania związane z nielegalnymi treściami w internecie, w tym m.in. dezinformacją, mową nienawiści, a także nielegalnym handlem. Wraz z siostrzanym aktem o rynkach cyfrowych (DMA), którego celem jest zapewnienie równych warunków działania wszystkim firmom cyfrowym, ma stanowić rewolucję w sieci, ze skutkami porównanymi do wejścia w życie RODO.
Akt o usługach cyfrowych, nazywany także na rynku konstytucją internetu, obowiązuje w całości od 17 lutego 2024 r., przy czym część postanowień w zakresie sprawozdawczości, audytów, udostępniania danych i nadzoru czynności sprawdzających, egzekwowania i monitorowania ma zastosowanie wobec niektórych podmiotów już od 16 listopada 2022 r. Rozporządzenia unijne stosuje się bezpośrednio, a zatem DSA stał się częścią polskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta